Idaho Falls
35° F
Clear
Clear

City elections for 2013

Published On: Dec 24 2013 12:57:43 PM CST
Updated On: Nov 05 2013 04:57:57 PM CST
CITY ELECTION copy

Below is a list of contested races in eastern Idaho. Uncontested races and cities with all uncontested races are not listed.

Some candidates' websites are linked to their names in the website (not the app) version of this list. If you know of a candidate's website that is not linked here, please email newsdesk@localnews8.com.

Cities are listed by county.

Bannock County

Chubbuck

Mayor

  • Kevin B. England
  • Brent L. Marshall
  • Craig Brainard

City Council (vote for 2)

  • Earl Phippen
  • Rich Rommel
  • Douglas D. Collier
  • Glen Cranor
  • Joshua D. Ellis
  • Ryan S. Lewis
  • Jeffrey L. Mansfield
  • Craig W. Parrish

Downey

City Council (vote for 2)

  • Larry Burden
  • Grant A. Johnson
  • Clarence D. Wilson
  • Robin L. Wilson

Lava Hot Springs

City Council (vote for 2)

  • Tamara Davids
  • John "Jack" Fleming
  • George Linford
  • Nathleen Rife
  • Cathy Sher

Pocatello

Mayor

City Council Seat 4 (vote for 1)

  • Barbara Pancoast
  • Kevin Perry
  • Mark Villano
  • Craig Cooper
  • Amy Manning

City Council Seat 5 (vote for 1)

  • Roger Bray
  • Michael Orr

City Council Seat 6 (vote for 1)

  • Gary Moore
  • Charlene Young

Bear Lake County

Montpelier

Mayor

  • Byron Douglas Eborn
  • Reed Peterson
  • Jared S. Sharp

City Council (vote for 3)

  • Rod Jacobson
  • Mandy Johnson
  • Heather Mortensen
  • Scott Nussbaum
  • Kirk C. Pugmire
  • Theodore R. Slivinski

Georgetown

Mayor

  • Christine Price
  • Robert VanCleave

City Council (vote for 2)

  • Ada DeClark
  • R. Glenn Hunter
  • Gary Kay Thompson
  • Tonya Toomer

Bingham County 

Blackfoot 

Mayor

  • Rick Bigler
  • Dan Cravens
  • John Hoobler
  • Paul Loomis
  • Carlos Martinez
  • Carlos Mercado

Council Seat 1 (vote for 1)

  • Kenneth Ashcraft
  • Andy Hasselbring
  • Chris Jensen

Firth

Mayor

  • John Collet
  • Vincent W. Larson
  • Marlene Rogers

Shelley

Mayor

  • Terry D. Johnson
  • Stacy Pascoe

Council Seat 1 (vote for 1)

  • Earl Beattie
  • Heather Goodworth

Council Seat 4 (voter for 1)

  • Sean Crystal
  • Alan Dial
  • Sid Page
  • Kim Westergard

Library bond

  • Should North Bingham County Library District is seek a $5 million bond for the construction of a new library?

Bonneville County

Ammon

Mayor

City Council Seat 4 (vote for 1)

  • Debra Woods Clapp
  • Byron D. Wiscombe

Idaho Falls

Mayor

City Council Seat 2 (vote for 1)

  • Alfred Dean Higley
  • Paul D. Menser
  • Jill Peterson
  • Dee David Whittier

City Council Seat 4 (vote for 1)

City Council Seat 6 (vote for 1)

  • Karen Cornwell
  • Ryan Zollinger Davis
  • Barbara Dee Ehardt

Iona

Mayor

  • Brad D. Andersen
  • Jack Gerard

City Council (vote for 2)

  • Robyn Keyes
  • Sally G. Louk
  • Kathy McNamara
  • Joshua D. Sayre

Ucon

City Council (vote for two)

  • Nadine Ball
  • Casie Jo Hammer
  • Jon Casey Holst
  • Deanna Young

Butte County

Obligation Bond Election

  • Should Lost Rivers Hospital District seek a $5.65 million bond to address its debt, new equipment needed under Affordable Care Act, operations and capital reserve fund? Note: This also applies to Custer County.

Caribou County

Grace

Mayor

  • Jackie Barthlome
  • Charles Titcomb
  • Kelly Holt

City Council (vote for 2)

  • Michael R. Ridenour
  • Gillian Lloyd
  • Eldon G. Peck

Soda Springs

Mayor

  • James “Jim” Smith
  • Todd Smith
  • Austin Robinson
  • Randall E. Prescott

City Council (vote for 2)

  • Jon Goode
  • Charles Fryar
  • Jori Johnson
  • Robert M. Lau

Clark County

Spencer

City Council (vote for 2)

  • A.J. Couture
  • Ramon Martinez
  • Susanne Price

Custer County

Challis

Mayor

  • Betty J. Horn
  • Mark Lupher

Stanley

Mayor

  • Herbert Munford
  • John David Phillips

Obligation Bond Election

  • Should Lost Rivers Hospital District seek a $5.65 million bond to address its debt, new equipment needed under Affordable Care Act, operations and capital reserve fund? Note: This also applies to Butte County.

Franklin County

Dayton

City Council (vote for 2)

  • Michael M. Thompson
  • Clinton R. Dunn
  • Zon Alder

Franklin

Mayor

  • J. Todd Hawkes
  • Robert J. Atkinson

City Council (vote for 2)

  • Joyce M. Bayles
  • Glen Seamons
  • Mark Dietrich
  • Denis R. Jepsen
  • Emily B. Chatterton

City Council (vote 1)

  • Stanton Smith
  • Bryce Wood

Preston

City Council (vote for 2)

  • Todd Thomas
  • Travis M. Kunz
  • Lee Roy Chaney Sr.

Fremont County

Newdale

City Council (vote for 2)

  • Eric Andreasen
  • Shayne S. Hansen
  • Chad Stevens

Revenue bond election

  • Should Newdale seek a $1.5 million bond to pay the cost of construction and installation of sewer system improvements?

Parker

Mayor 

  • Brand Hathaway
  • Corcy Statham

Jefferson County

Rigby

Mayor

City Council (vote for 4)

  • Robert D. Dinsdale
  • Jeanne Kerbs
  • Craig McAllister
  • Kirk R. Olsen
  • W. Patrick Sullenger
  • Benson Taylor
  • Schyler L. Walker
  • Gerd T. Zimmermann

Roberts

City Council (vote for 2)

  • Carol Harkness
  • Pat O'Malley-George
  • Benjamin Poston

Lemhi County

Salmon

City Council (vote for 3)

  • James W. Baker
  • Russell Chinske
  • Rob Jackson
  • Greg "Farmer" Lowell
  • Luke Prange

Madison County

Rexburg

City Council (vote for 3)

Oneida County

Malad

City Council (vote for 2)

  • Doug Crowther
  • Joan Hawkins
  • Larry K. Thomas

Power County

American Falls

City Council (vote for 3)

  • M. Dan Hammond
  • Gilbert P. Hofmeister
  • Susan R. Love
  • Maria Dolores Rangel
  • Kurtis Ray Workman

Teton County

Driggs

Mayor

  • Hyrum Johnson
  • George R. Mosher III

City Council (vote for 2)

  • August Christensen
  • Brian Gibson
  • Greer E. Jones

Victor

City Council (vote for 2)

  • Molly Absolon
  • David Kearsley
  • A.J. Linnell
  • Grant Thompson

Teton School Board recall

  • Should trustee Nancy Arnold be recalled?
Advertisement